7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun İle Mesleki Faaliyetimizi İlgilendiren Değişiklikler Nelerdir?

  • Anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin kuruluş aşamasında yaptırmak zorunda oldukları defter tasdikleri, ticaret sicili müdürlüklerince yaptırılacak. Bu zorunluluk 15/03/2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Anonim Şirket, Limited Şirket ve Kooperatifler Kuruluşlarından sonraki yıllarda defterlerinin açılış , devam (ara tasdik) ve kapanış tasdiklerini eskiden olduğu gibi NOTER’lere yaptıracaklardır.
  • Kooperatiflerin kuruluş, pay devri, sermaye artırımı, birleşme, devir, bölünme ve nevi değişiklikleri nedeniyle yapılacak işlemleri de Harçlar Kanunu’ndaki harçlardan muaf olacak.
  • Kanunla, şirket kuruluşlarının ticaret sicil memurluklarına bildirilmesi, SGK’ye de bildirilmesi anlamına gelecek ve iş yeri SGK tarafından tescil edilmiş olacak.
  • SGK her türlü bilgi ve belgeyi bilgi işlem ortamında oluşturmaya, bu şekilde hazırlanacak bilgi ve belgeleri sadece internet ve benzeri iletişim ortamından ilgili kişilere verilmesini kararlaştırmaya yetkili olacak.
  • Tüccarlar, kullanacağı ticaret unvanını ve bunun altına atacağı imzayı, ticaret sicili müdürü ya da müdür yardımcısının huzurunda yazılı beyanda bulunmak suretiyle verecek. Tüccar tüzel kişi ise unvanla birlikte onun adına imzaya yetkili kimselerin imzaları da sicil müdürlüğüne verilecek.
  • Şirket türlerine kuruluşta sağlanan kolaylıklar, kooperatifler için de getirildi.
  • Limited şirket kurucularının sözleşmedeki imzalarının noterce onaylanması uygulaması kaldırılıyor.
  • Limited şirket kurucuları veya temsilcileri, herhangi bir ticaret sicili müdürlüğünde, ticaret sicili müdürü, müdür yardımcısı veya bu işle yetkilendirilmiş tescile görevli müdürlük personeli huzurunda şirket sözleşmesini imzalayabilecek.

Kaynak: 10/03/2018 Gün Ve 30356 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Giren 7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun

 

7099 Sayılı Kanun Metnine Erişmek İçim Tıklayın. 

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçi

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

Buraya tıklayıp soru sorabilirsiniz.

(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.