İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE ALINAN EMTİA, DEMİRBAŞ VE GİDERLER YASAL DEFTERLERE KAYDEDİLEBİLİR Mİ, BUNLARA AİT KDV İNDİRİM KONUSU YAPILABİLİR Mİ?

Mükellefiyet tesis ettirilmeden önce faaliyete ilişkin olarak satın alınan emtia ve demirbaş faturaları ile diğer harcama faturalarının işe başlanılmasını müteakip mezkur 219. maddede yer alan süreler içerisinde yasal defterlere kaydedilmesi halinde, bu tutarların gelir vergisi açısından gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması, bu harcamalara ilişkin katma değer vergisinin ise KDV Kanununun 29. maddesi çerçevesinde indirim konusu yapılması mümkündür.

 Kaynak: 29.12.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.45.15.01-GVK-40-3-121 sayılı özelge

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçi

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

Buraya tıklayıp soru sorabilirsiniz.

(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )