İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

İşsizlik ödeneği almakta iken;

1- Haklı bir nedene dayanmaksızın Türkiye İş Kurumu tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen kişinin işsizlik ödeneği kesilir. Bu durum sona erince kalan ödeneğin ödenmesine devam edilir.

2-Türkiye İş Kurumu tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen kişinin kişinin işsizlik ödeneği kesilir. Bu durum sona erince kalan ödeneğin ödenmesinedevam edilir.

3- İşsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı, sigortalı işe girdiği veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen kişinin kişinin işsizlik ödeneği tekrar başlamamak üzere kesilir.

4- Türkiye İş Kurumu tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden kişinin işsizlik ödeneği tekrar başlamamak üzere kesilir.

5- Muvazzaf (zorunlu) askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınanlarla hastalık ve analık nedeniyle geçici İş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin işsizlik ödeneklerinin ödenmesi de bu durumların devamı süresince durdurulur.

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçi

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

Buraya tıklayıp soru sorabilirsiniz.

(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.