Muhasebeye Sıfırdan Başlayacak Olanlara Öneriler

Muhasebe ye sıfırdan başlamak isteyen arkadaşlardan nereden başlamalıyım, hangi kaynakları kullanmalıyım gibi çok fazla soru geliyor.

Eğer gönlünüzde muhasebe mesleği varsa başlamanız gereken en doğru yer bilgisayarlı muhasebe kurslarıdır. Bu kurslara gidip bulunduğunuz yerde en çok kullanılan muhasebe paket programlarından 2-3 tanesini öğrenmelisiniz. Elbetteki bütün programları öğrenmeniz gerekmiyor. Bana kalırsa 1 program öğrenin ama tam öğrenin. Çünkü tüm programların mantığı aynıdır. Sadece neyi nereden yapacağınızı bilmek size yol gösterecektir. Programda pratik kazanmak, kısa yolları öğrenmek ise zaman içerisinde olur. 2-3 program öğrenin dememdeki sebep ise herhangi bir firmada karşınıza farklı bir program çıkacağı için programı bilmiyorum diye çekimser davranmamanız içindir.

Kitap önermeye gelince muhasebenin mantığı kitaplarda var ancak muhasebe paket programlarına bu mantık programcılar tarafından işlenmiş. Muhasebe kaydı hiç bilmeyen biri bile çok rahatlıkla fatura, banka, çek senet, kasa işleyebilir, dönem sonu kayıtları yapabilir. Ve bu işlemleri paket programlar muhasebe kayıtlarına dönüştürür raporlamaları verir. Bu yüzden muhasebeye yeni başlayacak kişilere kitap önermiyorum. Tek başınıza muhasebe kitabı alıp çalışmak sizi bunaltır ve daha işe başlamadan gözünüzü korkutur.

Ancak işe başladıktan sonra çalıştığınız bölüme göre mesleğin detaylarını öğrenmek isteyebilirsiniz. Mesela İnsan kaynakları bölümünde çalışıyorsanız İş kanununa, Üretim firmasında çalışıyorsanız maliyet muhasebesine yavaş yavaş yönelebilirsiniz ve öğrenmekten keyif alırsınız.

Muhasebeye  adım attıktan sonra ilerletmeyi düşünürseniz SMMM sınavlarına girip kendinizi SMMM ruhsatı ile ödüllendirebilirsiniz.

 

Herkese çalışma hayatında başarılar diliyorum.

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçisi

 

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

(Bu makalenin tamamı hiç bir web sitesinde yayınlanamaz. Ancak makalenin bir kısmı; devamı için aktif link verilmek sureti ile yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. )

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.