Ödeme Kaydedici Cihaz Z Raporlarının GİB’e Bildirimi Hakkında Açıklamalar

 

Değerli İş Ortaklarımız,

Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başlığı tarafından her geçen gün e-dönüşüm alanında yeni servisler hayata geçirilmektedir.

Bu doğrultuda GİB tarafından yayınlanan “ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARDAN DÜZENLENEN GÜNLÜK KAPANIŞ (Z) GİB’E BİLDİRİMLERİNE İLİŞKİN İZLENECEK USUL VE ESASLAR TEKNİK KILAVUZU” kapsamında mağazalar, restoranlar, marketler, eğlence merkezleri gibi müşterisine yazarkasa pos cihazından yani Ödeme Kaydedici Cihazlardan (ÖKC) fiş veren tüm kurumların gün sonu aldıkları Z Raporunu (gün sonu raporu) 01.10.2018 tarihi itibariyle GİB sistemlerine

-Yeni nesil ÖKC ler için TSM ler (aynı zamanda saklama da yapmaktadırlar) üzerinden ve

-Eski nesil ÖKC ler için Özel Entegratör aracılığıyla veya İnternet Vergi Dairesi portali üzerinden E-Arşiv raporu içerisinde AYLIK olarak göndermesi zorunlu hale getirilmiştir (Internet Vergi Dairesi daha zor ve saklama yapmaz, Özel entegratörler genellikle yaparlar).

İlgili kılavuz ekte bulunmaktadır.

İki önemli not var:

  1. Defter beyan sistemine tabi olan (serbest meslek erbabı ve basit usul mükellefleri) z-raporlarını zaten defter beyan ile verdikleri için bu düzenleme kapsamı dışındadırlar. Yani sadece şirketler ve işletmeler kapsamdadır.
  2. Teknik nedenlerle TSM üzerinden z raporlarını gönderemeyen firmalar TSM yerine de Özel Entegratörleri kullanılabilir.

Bu düzenleme ile beraber bayilerimize eski nesil ÖKC kullanan ve hatta TSM si yeterli olmayan yeni nesil ÖKC kullanan şirket ve işletmelerden oluşan yeni bir potansiyel müşteri kitlesinin kapısı açılmış oluyor. Hemen hemen her kurumda kullanılmakta olan ÖKC cihazları nedeniyle, mahallenizden tüm şehre kadar karşınıza çıkan kurum ve işletmelerin büyük kısmı sizler için artık potansiyel birer müşteri adayı olmaktadır.

Müşterilerinizin EDM den GİB’e z raporu bildirimleri ve bunların 10 yıl saklanması için yapılması gereken tek şey, günlük z raporlarını aylık excell listeye girip bize bildirmelerdir. İlk aylık excell Ekim ayı günlük z raporları için 14 Kasım’a kadar EDM portale yüklenmelidir.

ÖKC Cihazlarından alınan Z Raporlarının elektronik ortamda GİB’e bildirilmesiyle ilgili sıkça sorulan sorular ekte bulunmaktadır.

 

Gültekin OLG

E-Dönüşüm Uzmanı
EDM Bilişim Mersin Bölge Yöneticisi

gultekin.olgac@edmbilisim.com.tr

 

EKLER:

Basvuru_ve_Bildirimlere_Iliskin_ve_Usul_ve_Esaslar_Teknik_Kilavuzu_Surum_2_0_310720108[490]

ÖKC S.S.S.[491]

https://portal.efatura.gov.tr/OkcBasvuru/

 

Soru sormak için buraya tıklayın ve Facebook üzerinde “BANA MUHASEBE ÖĞRET” grubumuza katılın.