Ödenen SGK Primleri Geri Alınabilir Mi?

Ödenen SGK primleri “yaşlılık toptan ödemesi” veya “ölüme bağlı toptan ödeme” şenlinde geri alınabilir.

Yaşlılık toptan ödemesi: Sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan sigortalının, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması durumunda söz konusu olmaktadır.

Ölüme bağlı toptan ödeme: Sigortalının ölümü halinde, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda söz konusudur. Bu durumda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla hesaplanan ölüm toptan ödeme tutarı, sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına mevzuatta belirtilen hisseler oranında paylaştırılmaktadır.

İadeye konu olan prim tutarı; Sosyal Güvenlik Kanunu’nun 4/a (SSK) kapsamında olan sigortalılar için 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemlere ait SSK işçi ve işveren toplamları, 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki dönemlere ait ise sadece SSK işçi payıdır.

Sosyal Güvenlik Kanununda 4/b (Bağ-Kur) kapsamına giren sigortalıların prim iadesinde 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın sigortalının ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iadeye konu olmaktadır.

Sigortalının varsa hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı sigorta primleri de toptan ödemelerine dahil edilir. Ancak kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık ve analık sigortası) ile genel sağlık sigortası primleri iade edilmez.

Başvuru Şekli:

Ödenen primlerin geri alınabilmesi için yazılı olarak başvurulması şarttır.

– 4/a (SSK) kapsamındaki sigortalılar, prim iadesi için işten ayrıldıktan sonra;

– 4/b (Bağ-kur) kapsamındaki sigortalılar ise işyerini kapattıktan sonra, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurması gerekmektedir.

– Hak sahiplerine yapılacak ölüm toptan ödemesi için ise hak sahiplerinin, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmaları gerekmekte, ayrıca tahsis talep dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi ve malül çocuklar için ise sağlık kurulu raporu eklenmesi gerekmektedir.

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçi

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

Buraya tıklayıp soru sorabilirsiniz.

(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.