OTO GALERİ 2. EL BİNEK OTO ALIŞ/SATIŞ KDV ORANLARI

ALIŞ KDV ORANLARI

– Satıcının vergi mükellefi olmaması : %0

– Satıcının mükellef olması ve binek otomobilin alımında ödenen KDV’yi indirme hakkının bulunmaması halinde : %1

– Satıcının mükellef olması ve binek otomobilin alımında ödenen KDV’yi indirme hakkının bulunması halinde : %18  (Ancak, 31.12.2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 )

Not 1: Kullanılmış binek otomobillerin satın alınıp işletme adına kayıt ve tescil ettirildikten sonra satışa sunulmasında alış sırasında ödenen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkün olmayıp gider veya maliyet olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Not 2: KDV’yi indirim hakkı bulunan mükellefler, binek otoları kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap edenlerdir.

SATIŞ KDV ORANLARI

– Başkasına ait binek otomobillerinin işletme adına kayıt ve tescil edilmeden satışına aracılık edilmesi ve komisyon vb. adı altında sağlanan gelirler için:  % 18

-Kullanılmış binek otomobillerin satın alınıp işletme adına kayıt ve tescil ettirildikten sonra satışa sunulmasında  %1 uygulanacaktır.

Kaynak: 13.08.2012 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.19.02-105[232-2012/VUK-1- . . .]—2532 sayılı özelge

 

Nihal DÜZGÖREN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KGK Bağımsız Denetçi

 

Kaynak: http://www.nihalduzgoren.com

Buraya tıklayıp soru sorabilirsiniz.

(Bu makale kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır )

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.